Get Adobe Flash player
Follow us on Twitter

Pomiary wiatru

Każdy projekt w energetyce wiatrowej cechuje, jak każdą poważną inwestycję, dążenie do jak najszybszej amortyzacji inwestycji oraz maksymalizacji zysków. Dla wstępnego wyboru lokalizacji pod budowę farmy wiatrowej bardzo użyteczne są dostępne na rynku tzw. atlasy wiatru. Atlasy wiatru udostępniają nam niestety dane bazujące na modelach matematycznych i nie nadają się do rzetelnych obliczeń opłacalności inwestycji. 
Do kompletnego audytu wietrzności niezbędne są fachowe pomiary wiatru dla wybranej lokalizacji przy użyciu profesionalnego sprzętu i oprogramowania do analizy danych. Systemy pomiaru wiatru można podzielić na dwie grupy:

  • systemy montowane na masztach pomiarowych 
  • systemy naziemne

Taka sama dla wszystkich technologii pomiarowych jest długość pomiarów wynosząca nie mniej niż 12 miesięcy. Głównym powodem długości okresu pomiarowego jest zmienność wietrzności w przeciągu roku. W Polsce odchylenia miesięcznych średnich prędkości wiatru wynoszą do 20% średniej rocznej. Mierząc wiatr na przykład przez pół roku w okresie jesienno-zimowym otrzymamy wartości  znacznie zawyżone od średniej rocznej prędkości wiatru poprzez fakt, iż miesiące letnie charekteryzują się mniejszą wietrznością. Kolejnym faktorem wymuszającym długości oraz dokładność pomiarów są wymogi instytucji finansujących. Ponosząc częściowe ryzyko inwestycyjne jednym z głównych punktów oceny ryzyka jest właśnie audyt wietrzności. Źle wykonane pomiary mogą doprowadzić do poważnych problemów z zewnętrznym finansowaniem, które dla wiekszości projektów stanowi główny filar finansowania. 

Anemometr czaszowzAnemometr czaszowy

 

 
PWE CC on Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com