Get Adobe Flash player
Follow us on Twitter

Tauron kupił gotowy projekt farmy wiatrowej Marszewo o mocy 100 MW

Tauron.jpgW środę zarząd Tauron Ekoenergii podpisał umowę nabycia 100 proc. udziałów spółki „Megawat Marszewo”, która ma wybudować farmę wiatrowej o mocy 100 MW. Farma wiatrowa Marszewo jest drugim projektem wiatrowym nabytym przez Tauron Ekoenergię. Wcześniej, należąca do Tauronu, jeleniogórska spółka kupiła zlokalizowaną obok Marszewa farmę Wicko. Obecnie trwa przetarg na wykonanie tej, 40 MW, inwestycji. Spółka planuje oddać ją do użytkowania w połowie 2012 roku. 

Strategia spółki zakłada wybudowanie farm wiatrowych o łącznej mocy 440 MW do 2020 roku. Nakłady inwestycyjne na ten cel wyniosą około 1,1 mld zł w latach 2010-2012 i 2,8 mld zł w latach 2013-2020. Spółka nie obawia się planowanych zmian, mających ograniczyć wsparcie dla najbardziej dochodowych technologii OZE. – W mediach pojawia się wiele informacji na ten temat. Zaryzykuje twierdzenie, że są to jednak informacje nie do końca sprawdzone, a już na pewno przedwczesne. Należy również zaznaczyć, że system wsparcia dla realizacji celów z zakresu energii ze źródeł odnawialnych do roku 2020 jest niezbędny – mówi Jacek Bieńkowski, dyrektor ds. Inwestycji i Rozwoju Tauron Ekoenergii. – Ponadto Ministerstwo Gospodrki podaje, że opracowywana ustawa zakłada, oprócz wprowadzenia nowych zasad systemu wsparcia, zachowanie praw nabytych dla inwestycji zrealizowanych i rozpoczętych – dodaje.

Tauron Ekoenergia powstała w tym roku, po włączeniu do Jeleniogórskich Elektrowni Wodnych sześciu hydroelektrowni z Małopolski. Jej zadaniem jest rozwijanie projektów OZE w grupie Tauron. Posiada 35 elektrowni wodnych o łącznej mocy 124 MW skupionych w pięciu grupach: Jelenia Góra (28,8 MW), Wałbrzych (2,4 MW), Opole (11,6 MW), Wrocław (17 MW) i Kraków (64,5 MW).

Tekst: CIRE

 

Zmieniony (Piątek, 17 Grudzień 2010 07:02)

 
PWE CC on Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com