Get Adobe Flash player
Follow us on Twitter

GDF Suez kupuje od PEP projekt farmy wiatrowej Pągów

GDF-SUEZ_logo.jpg22 grudnia GDF Suez Energia Polska podpisał z Polish Energy Partners porozumienie o zakupie projektu farmy wiatrowej Pągów. Nowa farma ma mieć 51 MW mocy zainstalowanej. To już trzecia tego typu inwestycja realizowana we współpracy obydwu spółek. 

Budowa farmy wiatrowej Pągów ma się rozpocząć w przyszłym roku a jej zakończenie planowane jest na 2012 r. Projektowana instalacja posiada pozwolenie na budowę, umowę na przyłączenie do sieci oraz uzgodnione z operatorem sieci warunki techniczne. 

GDF SUEZ Energia Polska deklaruje, że do 2013 roku będzie dysponować mocą zainstalowaną w instalacjach wiatrowych na poziomie 300 MW stając się zdecydowanym liderem energetyki odnawialnej w Polsce z ponad 15 proc. udziałem rynkowym.

Oprócz projektu farmy Pągów, obie firmy współpracowały przy projekcie instalacji Jarogniew-Mołtowo o mocy zainstalowanej 20 MW, której budowa zakończy się w tym roku. Drugi projekt farmy w Wartkowie został zakupiony w 2010 r. a jego budowa ma zostać ukończona w 2011 roku. Farma będzie posiadać moc zainstalowaną na poziomie 30 MW.
PEP jest partnerem GDF Suez również jako dostawca pelletu ze słomy dla Elektrowni w Połańcu. Strony podpisały też długoterminową umowę na dostawy pelletu do budowany w Połańcu kotła na biomasę. Ze względu na zobowiązania wynikające z kontraktu PEP obecnie inwestuje w instalację produkującą pellet, która powstaje w Zamościu na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO – PARK Mielec.

Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z PEP, z którą łączy nas podobna wizja rozwoju energetyki odnawialnej. GDF SUEZ inwestuje w rozwój sektora OZE na całym świecie, m.in. w elektrownie wodne, wiatrowe, biomasowe i solarne oraz w eksperymentalne projekty geotermalne czy też te eksploatujące energię fal i pływów. W Polsce skupiamy się przede wszystkim na wykorzystaniu biomasy i wiatru. Kosztem 1 mld zł budujemy w Połańcu blok na biomasę i jest to największa na świecie instalacja tego typu. Bierzemy również pod uwagę możliwości związane z biogazem. – powiedział Grzegorz Górski, Prezes GDF SUEZ Energia Polska.

Obecnie posiadamy również ponad 300MW zainstalowanych mocy wytwórczych opartych o OZE, zakończyliśmy również development ponad 200 MW projektów wiatrowych. W planach do 2015 mamy jeszcze realizację projektów o mocy ponad 400MW. – powiedział Zbigniew Prokopowicz, Prezes Polish Energy Partners.
 
Tekst: Cire.pl

 
PWE CC on Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com