Get Adobe Flash player
Follow us on Twitter

Fundamenty: Redukcja kosztów o 30% przy zastosowaniu technologii SSF i SPP

Patrick Henderson Foundation.jpgFundamenty typu SSF oraz SPP, znane pod nazwą P&H Pier, Tensionless Pier lub Patrick & Henderson Foundations weszły na rynki światowe ponad 10 lat temu. Pomimo zastosowania ponad 5700 fundamentów tego typu na całym świecie, można stwierdzić, że w Europie, a szczególnie w Polsce technologie SSF oraz SPP są praktycznie nieznane. Od niedawna technologia SSF oraz SPP jest już dostępna w Polsce i jest zgodna z Polskimi Normami Budowlanymi, co umożliwia szerokie zastosowanie patentów Patrick & Henderson również w naszym kraju.  

Zalety tego typu rozwiązania w porównaniu ze standardowym fundamentem są przy tym znaczne:

  • Redukcja kosztów o 20-30%
  • mniejsza powierzchnia fundamentu – nawet do 95%
  • mniejsza ilość betonu – redukcja do 75%
  • mniejsza ilość stali – redukcja do 55%
  • dużo szybszy montaż
  • sprawdzone przy wysokościach piasty do 105m oraz mocy turbiny do 3 MW
  • sprawdzają się w najgorszych warunkach gruntowych , m.in. na nieużytkach pokopalnianych
  • Fundamenty SSF oraz SPP są zaprojektowane zgodnie z Polskimi Normami Budowlanymi oraz Eurokodami
Fundamenty SSF (Sprężone Studnie Fundamentowe) zostały po raz pierwszy opatentowane przez Allana P. Hendersona oraz Millera B. Patricka z Kalifornii w roku 1996. Planowane zastosowanie fundamentów nie ograniczało się tylko do elektrowni wiatrowych, lecz również przy słupach linii wysokich i najwyższych napięć, słupach oświetleniowych, reklamowych jak i pylonach kolejek linowych.
Schemat fundamentu SSF
Fundament SSF można najogólniej porównać do puszki zakopanej w ziemi. Do wcześniej wykonanego otworu wpuszczany jest zewnętrzny metalowy cylinder o średnicy 4-5 m oraz długości 7,5 – 10,5 m. Szczelina między wykopem a zewnętrznym cylindrem wypełniana jest mieszanką piaskowo-cementową. Następnie montuje się zbrojenie, które jest łączone z żelbetową płytą bazową o grubości około 90cm. Całość wsuwana jest do cylindra. Po wprowadzeniu wewnętrznego cylindra, szczelina między nimi wypełniana jest betonem. Do środka cylindra wsypywana jest niezagęszczona ziemia. Na koniec wylewana jest górna płyta żelbetowa o grubości około 30 cm.

Cały proces budowy fundamentu SSF jest pokazany na poniższym filmiku:
 
 
Fundamenty SPP (Sprężone Fundamenty Płytowo-Palowe) składają się z płyty żelbetowej o średnicy 7,5 m oraz grubości 1,5 m, która jest podparta na 12-20 długich na 10 – 15 m palach umieszczonych na okręgu średnicy 6 m.
Patrick Henderson Foundation SPP Schemat.jpg

W Polsce jedyną firmą mającą uprawnienia na projektowanie oraz montaż fundamentów SSF oraz SPP jest ABAKUS Wind Towers z Poznania.
Dalszych informacji udziela firma ABAKUS Wind Towers.
 
Tekst: TB, PWE CC

 

 

 
PWE CC on Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com