Get Adobe Flash player
Follow us on Twitter

Rusza budowa farm wiatrowych Wiekowice, Dobiesław oraz Jeżyce o łącznej mocy 80 MW

 

GE 2.5xl.jpgRozpoczęte zostały prace nad budową kompleksu farm wiatrowych pod Darłowem o łącznej mocy 250 MW. Pierwszy etap obejmuje budowę 3 farm wiatrowych (Wiekowice, Dobiesław oraz Jeżyce) o łącznej mocy 80 MW. Podmiotem odpowiedzialnym za budowę parków jest firma Enerco Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
 
Spółka Enerco jest powiązana z kilkoma spółkami celowymi z grupy Wind Invest, których prezesem jest Robert Hadło. Wiceprezesem spółek Wind Invest jest Thomas Flanagan z amerykańskiej firmy Invenergy LLC. Invenergy LLC jest zarazem inwestorem kompleksu farm wiatrowych Darłowo. W tej samej konstelacji została wybudowana farma wiatrowa Cisowo – jedna z pierwszych farm wiatrowych w Polsce, należąca do zależnej spółki EEZ.
 
W skład w tym roku budowanych farm będą wchodziły razem 32 turbiny typu GE 2.5xl o wysokości piasty 100m. Firma Invenergy LLC podpisała pierwsze porozumienia z General Electric na dostawę 80 turbin GE 2.5xl do Polski już pod koniec 2007 roku. Wiele wskazuje więc na to, że turbiny na kolejne etapy również będą dostarczane przez General Electric.
 
Budowa kompleksu farm wiatrowych Darłowo jest jednym z największych przedsięwzięć tego typu w Polsce. Głównym powodem jest brak możliwości wyprowadzenia mocy w pobliżu lokalizacji farm. Jedyną możliwością wyprowadzenia mocy farmy tej wielkości jest podłączenie do linii przesyłowej 400 kV.
 
W przypadku kompleksu farm wiatrowych Darłowo inwestycje w rozbudowę infrastruktury przesyłowej są znaczne. Oprócz budowy stacji transformatorowej 110/400 kV przy Głównym Punkcie Zasilania Dunowo na południowy-zachód od Koszalina oraz stacji 30/110 kV w Jeżyczkach, niezbędna jest budowa dwutorowej linii 110 kV między GPZ Dunowo a GPZ Jeżyczki o łącznej długości 38 km. Do budowy części napowietrznej o długości 29 km będzie użytych 110 Słupów OS24. W terenach gdzie budowa linii napowietrznej nie była możliwa zostanie zbudowana 9 kilometrowa linia kablowa.
 
Przetarg na wybudowanie stacji transformatorowych w GPZ Dunowo oraz GPZ Jeżyczki wygrała SAG Elbud Gdańsk Holding S.A.. Wartość zlecenia to około 40.000.000 PLN. Przetarg na budowę dwutorowej linii 110 kV o szacunkowej wartości 50.000.000 PLN wygrała firma Elfeko S.A. z Gdyni.
 
W skład kompleksu farm wiatrowych Darłowo wejdą jeszcze następujące farmy: Pękanino, Nowy Jarosław, Stary Jarosław, Bosse, Gorzyca, Boryszewo, Majewo oraz Krupy.
 
TB, PWE CC   

 

 
PWE CC on Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com