Get Adobe Flash player
Follow us on Twitter

Największa polska linia do wież elektrowni wiatrowych w Stoczni Gdańsk

GSG Towers.jpgW Stoczni Gdańsk ruszyła największa w Polsce linia produkująca wieże wiatrowe. To realizacja jednego z ważnych punktów biznes planu. Harmonogram zakłada rozszerzenie produkcji docelowo do 300 sztuk wież lądowych lub morskich rocznie. Wstęgę uroczyście przeciął pracownik Wydziału wież wiatrowych i konstrukcji stalowych SG, Krzysztof Cagara. Linia zlokalizowana jest w największej hali prefabrykacyjnej w Europie, gdzie obok wież, powstają także specjalistyczne statki i konstrukcje stalowe.
 
Wprowadzenie nowego produktu do oferty Stoczni zwiększy jeszcze bardziej jej konkurencyjność na rynku. Do realizacji tego celu biznesowego utworzono odrębną spółkę – GSG Towers, w której za kontrakty handlowe odpowiada Thomas Gaardbo. To znany manager, który doświadczenie zdobywał u jednego z największych producentów w branży energetyki wiatrowej. 
 
Patrząc na plany inwestycyjne w Stoczni Gdańsk i biorąc pod uwagę jej strategiczną logistycznie lokalizację – mówi Thomas Gaardbo – widzę ogromny potencjał rozwoju na światowej klasy dostawcę pełnego zakresu produktów dla przemysłu energii wiatrowej. Jestem przekonany, że stworzymy tu jedną z najlepszych europejskich fabryk w zakresie konstrukcji stalowych dla przemysłu energii wiatrowej, zdolnej obsługiwać wszystkich potencjalnych klientów z tej branży.
 
Obecnie nowa linia produkcyjna wytwarza wieże na potrzeby kontraktu ze znaną niemiecką firmą Nordex. Ta giełdowa spółka jest od 25 lat potentatem w produkcji turbin i kompletnych elektrowni wiatrowych. Umowa ze stocznią obejmuje wyprodukowanie w pełni wyposażonych wież wiatrowych dla Nordexu.
 
Energia wiatrowa ma nie tylko ogromny potencjał jeśli chodzi o produkcję czystej energii, ale także tworzenie nowych miejsc pracy w Polsce – twierdzi Marek Thau, dyrektor zarządzający Nordex Polska. – Uznaliśmy, że Stocznia ma odpowiednią lokalizację (w pobliżu portu) oraz wykwalifikowaną siłę roboczą (jako znany producent statków i konstrukcji stalowych), żeby produkować wieże nie tylko na polski rynek – dodaje.
 
Do tej pory Nordex zainstalował na całym świecie ponad 4.200 turbin o zdolnościach produkcyjnych przekraczających 6.000 MW. Udział eksportu wynosi ponad 95%  obrotów firmy. 
Nordex ma duży udział w międzynarodowym rozwoju regionalnym – wyjaśnia  dyrektor Thau. – Polska ma bardzo dobre perspektywy. Widzimy ją w przyszłości jako jeden z bardziej atrakcyjnych rynków. Kładziemy duży nacisk na korzystanie z lokalnych zasobów i współpracę z firmami działającymi w wybranym regionie –  uzupełnia swoją wypowiedź. Grupa Nordex ma biuro w Warszawie i zatrudnia ponad 2.400 osób w różnych regionach świata.
 
Wprowadzenie nowego profilu produkcyjnego to dla stoczni bardzo dobra wiadomość – mówi prezes Jarosław Łasiński, Przewodniczący Rady Nadzorczej Stoczni Gdańsk SA. –  Mamy solidnego odbiorcę i bardzo pomyślne perspektywy rozwoju. To oznacza wzmocnienie finansowe i pracę dla wykwalifikowanych pracowników.
 
Uruchomiona linia produkcyjna może rocznie „wypuścić” 100 wież zarówno lądowych jak i morskich. Konstrukcje sekcji wież wiatrowych wymagają bardzo precyzyjnego wykonania i perfekcyjnego zabezpieczenia. Wieża musi wytrzymać duże przeciążenia, wewnątrz mieszczą się wszystkie instalacje oraz winda lub schody umożliwiające dostęp do turbiny.
Za dwa lata ma ruszyć kolejny etap inwestycji: najnowocześniejsza fabryka w nowej hali, osiągającą zdolność produkcyjną dodatkowo o następne 200 wież.
 
Fabryka jest kolejnym krokiem w realizacji Biznes Planu Stoczni Gdańsk – mówi Andrzej Stokłosa, prezes SG SA. – Jest to również dowód na to jak poważnie inwestor traktuje swoje zobowiązania wobec Stoczni.
 
Zgodnie z planem restrukturyzacji Stocznia Gdańsk ma opierać swoją działalność na trzech rodzajach produkcji: specjalistycznych statkach, wieżach wiatrowych i różnego typu wielkogabarytowych konstrukcjach stalowych.
 
źródło: Stocznia Gdańsk

 

 
PWE CC on Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com