Get Adobe Flash player
Follow us on Twitter

Farma wiatrowa Lipniki: REpower umacnia swoją pozycję w Polsce

REpowerNiemiecki producent turbin REpower Systems buduje na Opolszczyźnie swoją największą farmę wiatrową w Polsce. farma wiatrowa Lipniki będzie pierwszą farmą wiatrową w województwie Opolskim, jej łączna moc będzie wynosić 30,75 MW. Po Łękach Dukielskich, Bukowsku i farmie wiatrowej Jarogniew-Mołtowo, farma wiatrowa Lipniki będzie czwartą farmą z turbinami REpower MM92. Łączna moc turbin wiatrowych REpower po uruchomieniu farmy na Opolszczyźnie będzie wynosiła 79,25 MW .   

Farma Wiatrowa „Lipniki" powstanie na pagórkowatych terenach gminy Kamiennik. Inwestorem jest niemiecka firma - WSB Parki Wiatrowe. To pierwsza tego typu inwestycja w województwie Opolskim.

Projektowana farma wiatrowa „Lipniki" położona jest na terenach obrębów geodezyjnych wsi: Lipniki, Chociebórz i Goworowice w Gminie Kamiennik. Składać się będzie z 15 turbin wiatrowych o mocy 2,05MW każda. Turbiny (o wysokości całkowitej 125 m) połączone będą liniami kablowymi z istniejącą stacją transformatorową GPZ w Cieszanowicach, która także poddana będzie rozbudowie. Wytworzona energia zostanie odprowadzona do Krajowych Sieci Energetycznych relacji Ziębice-Orlęta będącą własnością koncernu EnergiaPro.
Przygotowanie całej inwestycji trwało kilka lat. W 2006 r. gmina Kamiennik wprowadziła teren planowany pod farmę wiatrową do Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Następnie, w 2007 r. opracowany został Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Farmy Wiatrowej Lipniki. Inwestorem początkowo była firma hiszpańska Gamesa Energia, która podpisała umowy dzierżawy z właścicielami gruntów, opracowała dokumentację projektową i uzyskała wszelkie wymagane decyzje, uzgodnienia i pozwolenia na realizację inwestycji (2008 r.). W 2009 r. cały projekt budowy Farmy Wiatrowej Lipniki został odsprzedany dla obecnego Inwestora Niemieckiego - WSB Parki Wiatrowe, który od 2010 r. realizuje inwestycję. Do chwili obecnej wykonane zostały drogi dojazdowe i place montażowe do każdej z turbin. Obecnie trwają prace fundamentowe. Termin zakończenia inwestycji planuje się na koniec I kwartału 2011 r.
 
Tekst: PWE CC, j.b.
Foto: REpower

 
PWE CC on Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com