Get Adobe Flash player
Follow us on Twitter

Indeks cen turbin spadł poniżej poziomu 1 mln Euro / MW


Index cen turbin wiatrowychWedług najnowszej edycji Bloomberg New Energy Finance, ceny elektrowni wiatrowych spadły po raz pierwszy od 2005 roku do poziomu poniżej 1 mln € .

Londyn i Nowy Jork - Poprawa efektywności, oraz redukcja nadprodukcji wśród producentów turbin przyczyniły się do obniżenia średniej ceny lądowych elektrowni wiatrowych poniżej  1 miliona € (1.36 mln $) za MW. 

Czwarte wydanie Bloomberg New Energy Finance Wind Turbine Price Index pokazuje, że ostra presja na obniżkę cen utrzymuje się w ostatnich miesiącach we wszystkich częściach świata. Analiza Bloomberg New Energy Finance powstała na bazie poufnych danych dostarczonych przez 28 głównych nabywców turbin wiatrowych. Próbka zawiera więcej niż 150 niejawnych kontraktów turbiny o łącznej mocy prawie 7GW w 28 krajach na całym świecie - z głównym naciskiem na Europę i Amerykę. 

Spadające ceny turbiny są co prawda niewygodne dla producentów, ale jest to dobra wiadomość dla deweloperów i poprawia konkurencyjność energetyki wiatrowej w zakresie kosztów energii w porównaniu kopalnianymi nośnikami energii. Główne wnioski z analizy: 

  • umowy na dostawę turbin podpisane pod koniec 2010 roku na dostawy w pierwszej i drugiej połowie roku 2011 wykazują bardzo agresywną politykę cenową, przy średniej wartości wynoszącej  0.98 mln € / MW. Jest to 7%-wy spadek w stosunku do umów podpisanych w 2009 r. (1.06 mln € / MW) i 19%-wy w stosunku do szczytowych cen w latach 2007-08 (1.21 mln € / MW).
     
  • Spadek wskaźnika cen turbin wiatrowych jest częściowo spowodowany wzrostem zamówień pochodzących z Ameryki w stosunku do poprzedniego wydania Indeksu (lipiec 2010), ale porównywalny poziom cen utrzymuje się we wszystkich częściach świata. 

  • Wygląda na to, że rynki, na których panują relatywnie niskie ceny energii pochodzące ze źródeł odnawialnych, w odróżnieniu od rynków z taryfami typu feed-in, wywierają dodatkowy nacisk na ceny turbin. W takich krajach jak Włochy, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone indeks cen zdecydowanie spadł poniżej wartości 1 mln € / MW przy zamówieniach na drugą połowę roku 2011. Indeks cen w Stanach Zjednoczonych wykazuje najniższą wartość ze wszystkich światowych rynków (0,93 mln € / MW).

  • Wszyscy objęci badaniem producenci turbin wskazują na agresywną politykę cenową. W niektórych przypadkach ceny kontraktów u wiodących producentów spadła poniżej wartości   0,90 mln € / MW.

  • Koszt energii elektrycznej z wiatru jest obecnie na rekordowo niskim poziomie: u kilku projektów w obszarach o wysokich zasobach (USA, Brazylia, Szwecja, Meksyk) zbilansowany wskaźnik  kosztów energii - z pominięciem wpływu subwencji, ale po uwzględnieniu kosztów kapitału i utrzymania – spadł poniżej wartości 68 $ / MWh.  Dla porównania, obecny szacunkowy średni koszt dla elektrowni węglowych to 67 dolarów za MWh.

  • Analitycy przewidują stabilizację cen na obecnym poziomie w latach 2011 i 2012. Stopniowy wzrost cen przewidywany jest na rok 2013, wraz z wzrostem światowego popytu na elektrownie wiatrowe.  


Bloomberg New Energy Finance Wind Turbine Price Index obejmuje koszty turbin, jak również transport na miejsce (morskie i drogą lądową) z wyłączeniem VAT, koszty budowy i połączenia. 

Michael Liebreich, prezes Bloomberg New Energy Finance, powiedział: "Najnowsze wydanie naszego Indeku pokazuje, że wiatr nadal jest konkurencyjnym źródłem energii na dużą skalę."
 

źródło: Bloomberg
red. PolishWindEnergy.com 

 
PWE CC on Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com