Get Adobe Flash player
Follow us on Twitter

Boom energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii

offshoreBerlin/Bonn/London – German Trade & Invest oczekuje w Wielkiej Brytanii znacznego ożywienia w branży energetyki wiatrowej. Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Zagranicznego wskazuje co prawda na relatywnie niski wzrost na poziomie +1,5% w roku 2010, lecz już w roku 2012 skala wzrostu powinna powrócić do poziomu sprzed kryzysu. Szczególnie energetyka wiatrowa, zarówno onshore jak i offshore, należą, według German Trade & Invest, do branż o największym potencjale wzrostu.

Siemens chce w Hull, na wschodnim brzegu Anglii zainwestować około 60 mln GBP, w celu uruchomienia linii produkcyjnej dla turbin klasy 6 MW dla lokalizacji offshore. Japoński konkurent Mitsubishi przejął szkocką firmę technologiczną Artemis Intelligent Power i planuje na kolejne lata inwestycje w wysokości 100 mln GBP. Inwestycja dotyczy budowy centrum rozwojowo-badawczego dla technologii offshore w Edinburgh. Gamesa oraz General Electric (GE) również planują budowę nowych linii produkcyjnych w Wielkiej Brytanii.
 
Powodem licznych milionowych inwestycji jest nowa runda rozdania licencji (Round 3), realizowana przez zarządcę nieruchomościami Crown Estate. Plany przewidują, że inwestorzy, którzy wygrają przetargi, w ośmiu strefach morskich, wybudują w najbliższych 20 latach elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 32 GW. Kwoty inwestycji mogą, według Germany Trade & Invest, wahać się między 75 a 80 miliardów GBP.
W przetargu biorą udział, między innymi, takie firmy jak e.on UK, RWE Npower Renewables, Siemens Project Ventures oraz Hochtief.
 
Źródło: iwr.de
red. Polishwindenergy.com

 
PWE CC on Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com