Get Adobe Flash player
Follow us on Twitter

Luigi Colani – wielki mistrz zaprojektował turbinę wiatrową o mocy 2,5 MW

ColaniNajwiększe i najnowocześniejsze w Chinach turbiny wiatrowe o mocy 2,5 MW, które stoją nad brzegiem morza w Guangxi to właśnie najnowsze projekty Luigi Colaniego oparte na „koncepcji opływowego kształtu". Turbiny typu AV 928 niemieckiej firmy Avantis Energy AG o mocy 2,5 MW jednoczą w sobie najnowszą bezprzekładniową technologię oraz wyjątkowy design bazujący na formach, które można znaleźć w naturze.

Produkcja turbin Avantis AV 928 w Chinach nie jest przypadkowa. Luigi Colani w 2008 roku otworzył w południowych Chinach swoje biuro projektowe, w którym zajmuję się projektowaniem elektrowni wiatrowych. Długoletnia współpraca z wieloma chińskimi uniwersytetami przełożyła się na kooperację z producentami w tej części świata.  
 
Luigi Colani urodził się w Berlinie, w 1928 roku. Jego ojciec był Szwajcarem a matka Polką. Colani jest najsłynniejszym, a jednocześnie najbardziej wywrotowym żyjącym projektantem w dzisiejszym świecie. Jego "koncepcja opływowego kształtu" cieszy się ustaloną reputacją w świecie wzornictwa przemysłowego. Projektował dla kilkudziesięciu znanych firm i koncernów, w tym Ferrari, Porsche, Mercedes-Benz, BMW, NASA, a także Canona i Sony.
 
Swoje pomysły czerpie z natury. Pod mikroskopem studiuje rośliny i ich budowę, po czym przekłada na modele z plasteliny, które później modeluje w styropianie. Z natury nie tylko adaptuje swoje pomysły. Życie w zgodzie z naturą jest dla niego życiowym motto.
 
Już w roku 1982 przebudował Citroena CV2 w taki sposób aby uzyskać średnie spalanie na poziomie 1,7 litra na 100 km. Opływowe, aerodynamiczne formy miały się przyczynić do zmniejszenia emisji. Bez względu na to czy projektował samochody, statki czy samoloty.
 
Jako projektant, Colani pozostawia po sobie ślady na całym świecie. Od połowy lat 90-tych mieszka w Chinach, gdzie tworzy koncepcję ekologicznego miasta (eco-city). Projekt miasta Eco-City ma pomieścić 50 tysięcy naukowców z całego świata. Cała struktura jak i funkcjonalność jest wzorowana na ludzkim ciele. Projekt przypomina za plecach leżące ludzkie ciało, a arterie komunikacyjne odzwierciedlają na przykład ludzki układ krążenia. Miasto będzie miało „zielone płuca”, wszystkie budowle będą maksymalnie energooszczędne i będzie w pełni niezależne od kopalnianych nośników energii jak węgiel czy gaz.  
 
Luigi Colani wierzy w teorię równowagi znaną ze starożytnej chińskiej filozofii i szanuje dawną chińską koncepcję integracji natury i człowieka. Uważa też, że „natura jest matką sztuki" - na tym założeniu opiera się jego projekt. W projektowanie wkłada serce, wspiera się swoją filozofią, a swoim kreacjom daje życie.
 
tekst: red. polishwindenergy.com

 
PWE CC on Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com