Get Adobe Flash player
Follow us on Twitter

Wójt gminy Legnickie Pole chce uchylenia pozwolenia na budowę farmy wiatrowej

Wójt Legnickie PoleJak donosi portal cire.pl, wójt gminy Legnickie Pole (Dolnośląskie), Aleksander Kostuń, planuje skierowanie wniosku do wojewody o uchylenie prawomocnego pozwolenia na budowę farmy wiatrowej o łącznej mocy 46 MW.

Powodem działań wójta jest presja wywierana przez grupę przeciwników inwestycji, która obawia się utraty wartości nieruchomości jak i negatywnego wpływu na ich zdrowie.
Jak w przypadku kilkunastu innych projektów na terenie całego kraju, tak i w tym przypadku, inicjatywa przeciwników popierana jest przez dr inż. Henryka Wojciechowskiego z Politechniki Wrocławskiej. Dr Wojciechowski przekonuje kolejny raz, że inwestycja jest nieopłacalna, będzie miała negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców i obniży wartość nieruchomości.
Wrocławski naukowiec twierdzi, powołując się na badania IMGW, że prędkość wiatru dla tej lokalizacji wynosi 4,3 m/s, co przeniesie się na efektywność rzędu 800 godzin rocznie.

Piotr Iwaszko, pełnomocnik spółki EWG Wind Energy z Legnicy, nie obawia się jednak deklaracji wójta. Pomiary wiatru wykonane przez dewelopera wykazały średnią prędkość wiatru na poziomie 7 m/s. Funkcjonujące farmy wiatrowe w Polsce, jak i zagranicą nie potwierdzają obaw mieszkańców.

Farma wiatrowa Legnickie Pole składać się będzie z 23 turbin typu Vestas V90.  
 
tekst: red. polishwindenergy.com
fot. gmina Legnickie Pole

 
PWE CC on Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com