Get Adobe Flash player
Follow us on Twitter

DeWind – nowe oblicze niemieckiego producenta

Pomoc potężnego koreańskiego koncernu, całkiem nowe modele turbin oraz offensywa na rynku offshore ma umożliwić powrót na międzynarodowe rynki.  

Od czasu turbin D4 i D6 wiele się nie słyszało o firmie z siedzibą w Lubece . Mieście na północy Niemiec, bardziej znanego z marcepanu niż z wielkoseryjnej produkcji elektrownii wiatrowych.  Co prawda na rynek trafiły również nowoczesne konstrukcje serii D8 o mocy 2 MW - w Europie jednak postawiono zaledwie pojedyncze jednostki tego typu. Wewnętrzne turbulencje, problemy z inwestorami, a tym samym przerwy w procesach projektowych nowych modeli jak i zmiany strategii, spowodowały spadek firmy w rankigach znaczących producentów elektrowni wiatrowych. A przecież jeszcze kilka lat temu DeWind z portfolio ponad 600 sprzedanych turbin, deptał po piętach znanym producentom . Swego czasu nie udało się jednak zagwarantować ciągłości rozwoju produktów. A bez nowych urządzeń wypadnięcie z rynku było tylko kwestią czasu.
 
 
Do trzech razy sztuka. To powiedzenie całkiem trafnie opisuje ostatnie lata firmy DeWind. Po przejęciu firmy przez inwestora brytyjskiego a potem amerykańskiego, w sierpniu 2009 niemiecki producent został oficjalnie przejęty przez koreański koncern DSME (Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering). Od tego czasu nie tylko zmienił się logotyp nawiązujący do koncernu-matki, ale i cała wewnętrzna struktura, wraz z długoterminową strategi ą firmy.
 
DSME jest w ścisłej czołówce największych stoczni na świecie, budując około 80 statków , oraz 40 konstrukcji offshore (między innymi platformy wiertnicze) rocznie. Ogromne doświadczenie w optymalizacji procesów, zarządzaniu jakością oraz umiejętność  szybkiego dopasowania do lokalnych wymogów umożliwiła nie tylko rozwój koncernu w Korei, ale i skuteczne przejęcia firm na całym świecie.

DSME
 
Poprzez rozwinięcie oferty o specjalistyczne statki do budowy morskich farm wiatrowych, logicznym krokiem była strategia koncernu uwzględniająca pełną ofertę dla rynku offshore. Turbiny, struktury fundamentowe, dzwigi pływające, inne specjalistyczne statki do budowy i utrzymywania tego typu inwestycji. Wiedza i doświadczenie w projektowaniu i budowie elektrowni wiatrowych firmy DeWind w sposób szczególny pasowała jako baza do dalszych działań w drodze do realizacji strategii koncernu DSME. 
 
Pomimo iż rynek offshore jest ważnym filarem rozwoju do 2020 roku, firma DeWind skupia się na rozwoju i produkcji turbin  klasy 2 MW oraz 3 MW onshore, które krótko i średnioterminowo pozostaną głównym punktem oferty.
Pomimo iż wiele producentów skupia swoją działalność na rynkach azjatyckich, strategią firmy DeWind jest wejście przede wszystkim na rynki Europejskie. W tym na rynek Polski, który jest widziany jako jeden z najbardziej obiecujących.
 
Cuxhaven
 
Pierwszą turbiną dedykowaną na rynek Polski będzie turbina DeWind D9.1 o mocy 2 MW, krórej seryjna produkcja ruszy w roku 2012. Przy 93 metrach średnicy rotora oraz 100 metrowej wieży, turbina D9.1 idealnie będzie się sprawdzała w rejonach o średniej lub niskiej prędkości wiatru. System przeniesienia napędu z generatoren typu PMSG oraz przetwornikiem gwarantuje optymalne dopasowanie urządzenia do wymogów operatora sieci. Uzupełnieniem oferty turbin w klasie 2 MW jest turbina D9.2. Turbina z technologią WinDrive, znaną i sprawdzoną w turbinach turbin D8.2 60 Hz, znajdzie w wersji Europejskiej wszędzie tam zastosowanie, gdzie potrzebne jest aktywne wspomaganie sieci. Pierwsze turbiny D9.2 aktualnie są budowane dla projektów w USA i Kanadzie.
 

W 2013 roku ruszy seryjna produkcja turbiny D12 o mocy 3 MW i średnicy rotora 120 metrów, a na rok 2014 zaplanowana jest premiera pierwszej turbiny offshore o mocy nominalnej 7 MW.
 
Aby umożliwić dalszy dynamiczny rozwój firmy trwa aktualnie rekrutacja nowych pracowników. Do końca przyszłego roku DeWind planuje zatrudnić ponad 200 nowych pracowników, w większości inżynierów różnych kierunków. Na rok 2012 planowana jest również przeprowadzka do nowej i większej głównej siedziby, gdzie oprócz biur znajdzie miejsce również centrum szkoleniowe, centrum badawcze oraz centrum przygotowania turbin do produkcji seryjnej.
 
Red. 

 
PWE CC on Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com